Treść artykułu
Dostępność


Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Wolsztynie  jest Grantobiorcą projektu pn. Dostępność Plus dla Zdrowia, który finansowany jest z Funduszy Europejskich. Nasza placówka otrzymała grant w wysokości wynosi 1 317 731,07 PLN (słownie: jeden milion trzysta siedemnaście tysięcy siedemset trzydzieści jeden złotych 07/100), na poprawę dostępności świadczeń dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Dzięki temu dofinansowaniu SPZOZ w Wolsztynie :

  • Zakupi i wymieni drzwi wejściowe na automatyczne do Biura przyjęć planowych i do wejścia Windy głównej co umożliwi dostosowanie wejścia do budynku do potrzeb osób o szczególnych potrzebach, w tym w szczególności osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz posiadających trudności z samodzielnym poruszaniem się.

  • Zakupi i przeprowadzi montaż drzwi do pomieszczeń Oddziału Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej i Oddział Rehabilitacyjny co umożliwi dostosowanie wejścia do pomieszczeń na tych oddziałach do potrzeb osób o szczególnych potrzebach, w tym w szczególności poruszających się na wózkach inwalidzkich.

  • Wykona prace modernizacyjne i adaptacyjne w ramach Oddziałów: 2 łazienki na Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, 2 łazienki Oddziału Rehabilitacyjnego oraz 1 łazienki Oddziału Biura Przyjęć umożliwi ich dostosowanie do potrzeb osób o szczególnych potrzebach, w tym osób z niepełnosprawnościami. W efekcie niniejsze zadanie spowoduje poprawę dostępności pomieszczeń sanitarnych w ramach szpitala.

  • Zakupi i wykona montaż okładziny antypoślizgowej schodów zewnętrznych Budynku C (wejście do Ośrodka Rehabilitacji Dziennej i Pracowni Endoskopii). Obecna nawierzchnia jest śliska i powoduje, że wejście do szpitala jest niebezpieczne, szczególnie dla osób mających trudności z samodzielnym poruszaniem się oraz dla osób starszych. W związku z tym, konieczna jest wymiana wykładziny na antypoślizgową, co zapewni komfort i bezpieczeństwo dla wszystkich pacjentów.

  • Zakupi stół operacyjny o zwiększonym udźwigu co umożliwi wyposażenie sal specjalistycznych szpitala w specjalistyczny sprzęt zapewniający zwiększony dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie leczenia szpitalnego dla wszystkich pacjentów, w tym osób ze szczególnymi potrzebami. Nowy stół operacyjny umożliwi wykonywanie zabiegów i operacji również osobom o szczególnych potrzebach, w tym posiadającym nadwagę i otyłość, co poprawi dostępności leczenia w ramach szpitala.

  • Zakupi stół rehabilitacyjny o zwiększonym udźwigu co umożliwi wyposażenie sal specjalistycznych szpitala w specjalistyczny sprzęt zapewniający zwiększony dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie leczenia szpitalnego dla wszystkich pacjentów, w tym osób ze szczególnymi potrzebami. Nowy stół rehabilitacyjny umożliwi wykonywanie zabiegów również osobom o szczególnych potrzebach, w tym posiadającym nadwagę i otyłość, co poprawi dostępności leczenia w ramach szpitala.

  • Zakupi wózki do przewożenia pacjentów, dzięki czemu wyposaży sale dla pacjentów szpitala w specjalistyczny sprzęt zapewniający zwiększony dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie leczenia szpitalnego dla wszystkich pacjentów, w tym osób ze szczególnymi potrzebami. Wózki do przewożenia pacjentów umożliwią komfortowe i bezpieczne ich transportowanie pomiędzy pomieszczeniami szpitala podczas pobytu w szpitalu pacjenta o szczególnych potrzebach.

  • Zakupi oznaczenia drogi ewakuacji (strzałki, piktogramy) umożliwi to zapewnienie sprawnej ewakuacji wszystkim osobom, w tym osobom o szczególnych potrzebach poprzez odpowiednie oznakowanie dróg ewakuacji. Zapewniona zostanie czytelna informacja wizualna o drogach ewakuacji w postaci piktogramów i oznaczeń kierunkowych.

  • Zakupi oświetlenia awaryjne (ewakuacyjne) zapewnieni to możliwość sprawnej ewakuacji wszystkim osobom, w tym osobom o szczególnych potrzebach poprzez odpowiednie oznakowanie dróg ewakuacji. Zapewniona zostanie czytelna informacja wizualna o drogach ewakuacji w postaci piktogramów i oznaczeń kierunkowych.

  • Zakupi kozetki lekarskie regulowane o zwiększonym udźwigu umożliwiające wyposażenie sal pacjentów w sprzęt niezbędny do realizowania świadczeń w zakresie leczenia szpitalnego, przyczyni się również do możliwości zaaranżowania przestrzeni sal w taki sposób, by zapewnić wolną przestrzeń manewrową i uczynić tę przestrzeń dostępną dla osób o szczególnych potrzebach. Zwiększony udźwig umożliwi zastosowanie kozetek również w przypadku osób o szczególnych potrzebach, w tym posiadającym nadwagę i otyłość, co poprawi dostępności leczenia w ramach szpitala.

  • Zakupi krzesła/ławki z podłokietnikami do poczekalni dla pacjentów umożliwi to wszystkim osobom, w tym osobom o szczególnych potrzebach zapewnienie przyjaznej strefy oczekiwania na wizytę u lekarza czy też wykonanie zabiegu w ramach świadczenia opieki zdrowotnej w ramach leczenia szpitalnego.

  • Zakupi łóżka szpitalne elektryczne i materace piankowe o grubości 150 mm wraz z pokrowcem co  umożliwi wyposażenie sal dla pacjentów szpitala w specjalistyczny sprzęt zapewniający zwiększony dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie leczenia szpitalnego dla wszystkich pacjentów, w tym osób ze szczególnymi potrzebami. Łóżka szpitalne elektryczne zapewnią komfort i bezpieczeństwo pacjenta w trakcie realizacji leczenia szpitalnego, a także umożliwią pacjentowi ułożenie łóżka w sposób dogodny dla niego.

  • Zakupi łóżko porodowe o zwiększonym udźwigu, umożliwi wyposażenie sali dla pacjentek szpitala w specjalistyczny sprzęt zapewniający zwiększony dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie leczenia szpitalnego dla wszystkich pacjentek, w tym osób ze szczególnymi potrzebami. Łóżka porodowe zapewnią komfort i bezpieczeństwo pacjentki bez względu na wiek czy wagę.

  • Budowa i dostosowanie nowej strony internetowej do zgodnej z wytycznymi WCAG 2.1.

  • Zakupi i wykona montaż planów tyflograficznych szpitala sporządzonych dla całego budynku szpitala oraz ulokowanych w pobliżu wejść do szpitala. Do planów tyflograficznych doprowadzone zostaną ścieżki dotykowe (fakturowe) od wejścia. Plany tyflograficzne zapewnią każdej osobie, w tym osobom o szczególnych potrzebach, niezbędne informacje o rozmieszczeniu pomieszczeń w budynku szpitala.

  • Zakupi system przywoławczy pacjenta pozwalającego na błyskawiczny kontakt pensjonariuszy z personelem i poinformowanie o swoich potrzebach. Zwiększy się w ten sposób bezpieczeństwo osób przebywających pod opieką, ponieważ przyciski przywoławcze znajdować się będą pod ręką pacjentów, co pozwoli im w każdej chwili poprosić o pomoc.

  • Zakupi mobilny aparat USG zapewni specjalistyczny sprzęt medyczny w szpitalu, a co za tym idzie, możliwa będzie skuteczna diagnostyka i wdrożenie planu leczenia pacjentów ze szczególnymi potrzebami. Sprzęt umożliwi przeprowadzenie koniecznych procedur medycznych, badań i zabiegów.

  • Zakupi witryny/tablice ogłoszeniowe umożliwiające zamieszczenie niezbędnych informacji dla pacjentów, w tym osób o szczególnych potrzebach, m.in. na temat dostępnych form komunikacji, stosowanych w ramach działalności szpitala i z których mogą pacjenci korzystać.

  • Kadra placówki zostanie skierowana na szkolenia z zakresu zasad savoir vivre’u w stosunku do osób ze szczególnymi potrzebami. Tematyka szkolenia będzie obejmować zagadnienia związane z oczekiwanym przez pacjentów ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami, adekwatnego zachowania.


Więcej informacji o Funduszach Europejskich dla ochrony zdrowia dostępnych jest na stronie internetowej www.zdrowie.gov.pl.

Udostępnij:

Może Cię zainteresować