Treść artykułu

Poród fizjologiczny w obecności osoby towarzyszącej.

§1.
  1. Zgodnie z art. 34 Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, pacjent przebywający w placówce medycznej ma prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej, w tym do opieki osoby bliskiej, np. w trakcie porodu.
  2. Personel Oddziału Poł-Gin i Bloku Porodowego  zobowiązany jest do zapoznania pacjentki i osoby towarzyszącej z zasadami porodów rodzinnych w SPZOZ w Wolsztynie.

§2.
Zasady odbywania tzw. porodów rodzinnych w SPZOZ w Wolsztynie
  1. W porodzie rodzinnym rodzącej może towarzyszyć jedna osoba (ojciec dziecka, inna osoba bliska lub wskazana przez pacjentkę, w tym doula lub fotograf).
  2. Postępowanie:
    •    Osoba towarzysząca może zostać wpuszczona na Salę Porodową  za zgodą personelu w momencie rozpoczętego porodu i powinna opuścić oddział w ciągu 2 godzin po porodzie.
    •    Osoba towarzysząca przez cały czas pobytu  na  Sali Porodowej musi nosić odzież ochronną – fartuch i obuwie ochronne (otrzyma je od personelu Sali Porodowej), często dezynfekować ręce oraz zachowywać bezpieczny dystans wobec innych osób i urządzeń.
    •    Wszelkie uwagi, czy chęć opuszczenia sali porodowej osoba towarzysząca powinna sygnalizować personelowi Sali Porodowej.
  3. Ew. fotografowanie rodzącej i dziecka może odbywać się wyłącznie na  wniosek rodzącej. Pisemne oświadczenie  rodzącej w tym zakresie załączone zostaje do dokumentacji medycznej. Podczas tworzenia fotoreportażu przez osobę towarzyszącą rodzącej, zabrania się robienia zdjęć sprzętu medycznego, przyłączy oraz innej infrastruktury placówki, ze względów bezpieczeństwa. Zabrania się robienia zdjęć i filmów z wizerunkiem osób, które nie wyraziły zgody na utrwalanie wizerunku oraz nieograniczonej/ograniczonej w czasie zgody na publikację ich wizerunku.
  4. Zaleca  się kangurowanie noworodka do dwóch godzin po porodzie.
  5. W przypadku konwersji i nagłego cięcia cesarskiego osoba towarzysząca nie może przebywać w sali operacyjnej.
  6. Osoba towarzysząca zobowiązana jest do przestrzegania poleceń personelu. W przypadku niedostosowania się do powyższych zasad osoba towarzysząca w porodzie rodzinnym zostanie poproszona o opuszczenie oddziału.
  7. Wprowadzenie ograniczeń w zakresie odwiedzin pacjentów może skutkować ograniczeniami w zakresie możliwości odbywania porodów rodzinnych.
  8. Osoby z jawnymi objawami infekcji nie mogą towarzyszyć w porodzie rodzinnym.
  9. W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa rodzącej i dziecka ostateczną decyzję o możliwości odbycia porodu rodzinnego podejmuje położna i lekarz po analizie całości sytuacji oraz ocenie sytuacji położniczej.

     

    Z-ca Dyrektora ds. Lecznictwa
    Samodzielnego Publicznego Zakładu
    Opieki Zdrowotnej w Wolsztynie

    lek. Joanna Harbuzińska-Turek