Pobieranie moczu na badanie ogólne
Mocz na badanie ogólne powinien być oddany przez pacjenta:
- rano
- jako pierwszy po nocnym wypoczynku, z tzw. "środkowego strumienia", to znaczy pierwszą porcję moczu należy oddać do toalety a następnie do jednorazowego pojemnika
- z całej porcji moczu oddaje się w ten sposób do pojemnika około 100 ml moczu (1/2 zawartości pojemnika)
Pojemnik z moczem zkręcić i opisać nazwiskiem z boku pojemnika. Przed oddaniem moczu na badania należy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad higieny.
U niemowląt i małych dzieci mocz można pobierać do wcześniej przyklejonego jednorazowego woreczka po uprzednim umyciu i osuszeniu krocza. Woreczek nie powinien być przyklejony dłużej niż 3 godziny.
Mocz należy niezwłocznie dostarczyć do laboratorium. Nie należy przechowywać próbek moczu w domu.
Przypadkowa próbka moczu (oddana w dowolnej porze dnia wykonana wg wskazań lekarskich).
Pobieranie moczu na badanie wydalania dobowego (zbiórka dobowa moczu) - oznaczenie w moczu białka, kreatyniny, wapnia itp.
Przed wykonaniem zbiorki dobowej moczu należy skontaktować się z personelem laboratoirum w celu uzyskania pełnej informacji.
- Zbiórkę dobową moczu rozpoczyna sie zwykle rano po opróżnieniu pęcherza i odrzuceniu pierwszej porcji moczu po nocy (należy wtedy dokładnie zanotować godzinę).
- Następnie do czystego wydezynfekowanego naczynia zbiera się wszystkie dalsze porcje moczu, które przechowuje się w chłodnym miejscu.
- Ostatnią porcję kończącą zbiórkę jest porcja moczu "po nocy" oddana dokładnie 24 godziny po rozpoczęciu zbiórki dobowej.
- Po dołączeniu ostatniej rannej porcji moczu należy starannie wymieszać i zmierzyć objętość zgromadzonego moczu, a następnie pobrać około 50-100 ml moczu do jednorazowego pojemnika (1/2 objętośći pojemnika).
- Pojemnik z moczem zakręcić, z boku pojemnika napisać nazwisko i imię, ilość zebranego moczu, zaznaczyć "zbiórka dobowa" i niezwłocznie dostarczyć do laboratoirum.
Sposób pobierania kału na badania:
- kał na pasożyty - próbki kału wielkości orzecha włoskiego należy pobrać z kilku miejsc oddanego kału za pomocą szpatułki (najlepiej używać pojemnika z łopatką). Następnie umieścić w szczelnie zamykanym pojemniku i dostarczyć do laboratorium. Badanie kału na pasożyty należy wykonać trzykrotnie najlepiej co drugi dzień.
- kał na oznaczenie krwi utajonej - badanie nie wymaga stosowania przez pacjenta specjalnej diety bezmięsnej. Próbki kału należy pobrać z kilku miejsc oddanego kału za pomocą szpatułki (najlepiej używać pojemnika z łopatką). Następnie umieścić w szczelnie zamykanym pojemniku i dostarczyć do laboratorium.