Dlaczego prawidłowe oddychanie jest tak ważne w porodzie?
“Medycyna poszła tak do przodu, a rodzącym kobietom wciąż proponuje się tylko oddychanie, aby złagodzić ból… “
Znajome stwierdzenie? A tak naprawdę medycyna oferuje wiele metod farmakologicznego łagodzenia bólu. Choć faktem jest, że podczas porodu chcemy zacząć od tych naturalnych metod, które nie tylko są w pełni bezpieczne dla mamy i dziecka, ale również zapewniają prawidłowy jego przebieg. Co więcej, przy świadomym wykorzystywaniu niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu może się okazać, że są one wystarczające. Immersja wodna, aromaterapia, elektrostymulacja- TENS , pozycje wertykalne, wizualizacje to jedne z nich, ale dzisiaj chcieliśmy przedstawić rolę prawidłowego ODDYCHANIA. To ono jest głównym czynnikiem bezpiecznego porodu oraz jego postępu. Wpływa na:
-łagodzenie bólu porodowego;
- rozluźnienie ciała;
- uspokojenie układu nerwowego w stresowych sytuacjach (a poród może takie wywołać);
- natlenienie matki i dziecka;
- odżywienie mięśni a także macicy, która kurcząc się wykonuje niesamowitą pracę podczas porodu.
No dobrze, jak zatem wygląda prawidłowy oddech?
W I okresie porodu, kiedy szyjka macicy dąży do osiągnięcia pełnego rozwarcia, rodząca powinna oddychać torem przeponowym. Jest to niecodzienny sposób, ponieważ kobiety zazwyczaj oddychają torem piersiowym unosząc klatkę piersiową. A na sali porodowej proponujemy wziąć przykład z partnerów, bo właśnie mężczyźni oddychają kierując powietrze do brzucha.
Poćwiczmy:
Skup się na tym, aby oddech był wykonywany na spokojnym wdechu a długim, rozluźniającym i głośnym wydechu. Możesz zamknąć oczy, wydawać dźwięki pojękując, dysząc -> śmiało! Jeśli masz taką potrzebę to bardzo dobrze i nie krępuj się tego również na sali porodowej
Połóż się wygodnie na materacu lub kocu, nogi zegnij w kolanach. Ręce ułóż na brzuszku, abyś czuła i widziała jak unosi się ku górze przy wdechu, a swobodnie i powoli opada w dół przy wydechu. Kieruj nabrane powietrze do brzucha, a nie do klatki piersiowej.
Udało się? Świetnie takie ćwiczenia oddechowe możesz wykonywać również na piłce czy w pozycjach wertykalnych.
Pamiętaj, że Twoje ciało daje Ci znaki. Jeśli czujesz w trakcie ćwiczeń, że zrobiło Ci się słabo, zakręciło w głowie; zrób przerwę. Najprawdopodobniej to hiperwentylacja, więc przy kolejnej serii skróć wdech i wydłuż wydech.
To bardzo istotne dla prawidłowego przebiegu porodu. Świadomy i spokojny oddech pomaga kobiecie rozłożyć siły na kolejne etapy przychodzenia dziecka na świat.
Oddychanie podczas I i II okresu porodu omawiamy i ćwiczymy w naszej Szkole Rodzenia, do której również serdecznie zapraszamy
Czekamy na przyszłych Rodziców, do zobaczenia na oddziale.
Zespół Wolsztyńskiej Porodówki
Prawidłowa technika oddechu podczas porodu